Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Żninie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

UCHWAŁA Nr VII/44/2011 RADY MIEJSKIEJ w ŻNINIE z dnia 30 marca 2011 roku zmieniająca Uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Białożewin na lata 2010-2017

UCHWAŁA Nr VII/44/2011

RADY MIEJSKIEJ w ŻNINIE

z dnia 30 marca 2011 roku

 

zmieniająca Uchwałę w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Białożewin na lata 2010-2017

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142 poz.1591, z późn. zm.1)

uchwala się, co następuje:

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.2)

§ 1. Plan Odnowy Miejscowości Białożewin na lata 2010 – 2017 zatwierdzony Uchwałą Nr XLVIII/422/2010 z dnia 5 listopada 2010 roku otrzymuje brzmienie jak w załączniku do niniejszej Uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Żnina.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

PRZEWODNICZĄCA RADY

Halina Rosiak

 

 

U z a s a d n i e n i e

 

W związku z możliwością aplikowania o środki finansowe w ramach „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013” działanie osi 3: „Odnowa i rozwój wsi” oraz w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 sierpnia 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013 oraz możliwością aplikowania o środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 należy dostosować Plan Odnowy do nowych przepisów. 

Plan Odnowy Miejscowości aby spełniać warunki formalne musi być przyjęty przez zebranie wiejskie a następnie zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej.

Celem tego działania jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. Działanie umożliwi rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich oraz wpłynie na wzrost ich atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej. Co więcej Plany Odnowy Miejscowości stanowić będą wytyczne dla władz Gminy Żnin przy opracowaniu kierunków rozwoju poszczególnych miejscowości i gminy.

 

PRZEWODNICZĄCA RADY

Halina Rosiak

 

 

Załącznik
do uchwały Nr VII/44/2011
Rady Miejskiej w Żninie
z dnia 30 marca 2011 r.

 

 

 

PLAN ODNOWY MIEJSCOWOŚCI

 

BIAŁOŻEWIN

 

NA LATA 2011 – 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowany przez:

Grupę Odnowy Wsi Białożewin

 

 

 

 

Spis treści

 

1. Prezentacja sołectwa Białożewin.................................................................3

  1. Analiza zasobów wsi Białożewin.................................................................4

  2. Analiza SWOT...........................................................................................13

  3. Wizja rozwoju wsi......................................................................................14

  4. Arkusz Planowania Długoterminowego.....................................................15

  5. Opis planowanych zadań inwestycyjnych i przedsięwzięć

aktywizujących społeczność lokalną.........................................................18

7. Charakterystyka centrum miejscowości……………………………………..24

  1. Podsumowanie..........................................................................................25

 

 

 

1. Prezentacja Sołectwa Białożewin

1.1. Położenie Białożewina

Gmina Żnin, na obszarze, której leży sołectwo Białożewin jest jedną z 144 gmin województwa kujawsko - pomorskiego, natomiast wieś jest jedną z 37 należących do tejże gminy. Białożewin znajduje się w północnej części Gminy Żnin i sąsiaduje z następującymi sołectwami: Podgórzyn, Murczyn, Chomiąża Księża, Jadowniki Rycerskie, Jadowniki Bielskie oraz Wenecja. Natomiast od strony poł.- wsch. granice wsi wytycza duży Kompleks Lasów Państwowych leśnictwa w Łysininie. Wieś położona jest 5 km na południowy wschód od Żnina – stolicy regionu historyczno - etnograficznego.

Położenie sołectwa na tle gminy Żnin przedstawia poniższa mapka:

 

1.2. Sołtys i Rada Sołecka

Sołtysem wsi Białożewin jest Zenon Owczarzak, a w skład rady sołectwa wchodzą: Zbigniew Erdman, Tadeusz Mataczyński i Ryszard Szałaciński.

Rada Sołecka jest organem opiniodawczo – doradczym. Do głównych zadań sołectwa należy:

  • organizacja spotkań mających na celu rozwiązywanie problemów społecznych mieszkańców związanych z warunkami ich życia na wsi,

  • integracja społeczności lokalnej,

  • wzbogacanie życia kulturalnego na wsi,

  • działania w kierunku podnoszenia atrakcyjności wsi,

  • dbałość o kultywowanie tradycji,

  • organizacja imprez okolicznościowych, rekreacyjno – kulturalno – sportowych.

 

1.3. Uzasadnienie

Celem niniejszego opracowania jest sformułowanie strategii odnowy wsi, czyli dokumentu umożliwiającego określenie głównych problemów i sposobów ich rozwiązania oraz pełniejsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w mieszkańcach wsi. Oprócz tego Plan Odnowy Miejscowości jest pierwszym etapem na drodze ku lepszej przyszłości mieszkańców zarówno wsi Białożewin, jak i całej Gminy Żnin. Powyższym celom służyć mają następujące analizy i opracowania:

  • analiza zasobów wsi,

  • analiza słabych i mocnych stron wsi oraz szans i zagrożeń,

  • wytyczenie kierunków rozwoju wsi,

  • opracowanie programu działań i planu ich finansowania.

 

Przyczyną opracowania Planu Odnowy Miejscowości Białożewin jest między innymi chęć aplikowania o środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Dokument ten stanowi bowiem niezbędny załącznik do wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania osi 3 „Odnowa i rozwój wsi”.

 

2. Analiza zasobów wsi Białożewin

Zasoby wsi to zbiór wszystkich elementów materialnych i niematerialnych powiązanych ze wsią oraz otaczającym ją obszarem, które można wykorzystać zarówno obecnie jak i w przyszłości przy realizowaniu przedsięwzięć na rzecz odnowy wsi. Do głównych zasobów sołectwa zalicza się środowisko przyrodnicze i kulturowe, dziedzictwo religijne i historyczne, obiekty i tereny, gospodarkę i rolnictwo, głównych sąsiadów, instytucje oraz ludzi i organizacje społeczne.

 

2.1. Środowisko przyrodnicze

Sołectwo Białożewin wyróżniają szczególnie atrakcyjne walory krajobrazu, nieskażony stan środowiska naturalnego oraz przynależność do malowniczego regionu historyczno - etnograficznego zwanego Pałukami. Atutem wsi jest bliskość pięknie położonych wśród lasów i jezior: Pniewskiego, Foluskiego, Ostrowieckiego, Kierzkowskiego oraz Wolickiego.

Użytki rolne ogółem 1047 ha w tym:

  • grunty orne 1021 ha,

  • sady 3 ha,

  • pastwiska 23 ha,

Wśród nich 13,8% gleby klasy IIIa, 29,2% gleby klasy IIIb, 32,3 % gleby klasy IVa, 12,3% gleby klasy IVb, 0,5 % gleby klasy V oraz 11,9% pozostałe. Grunty zadrzewione i zakrzewione o powierzchni 1,7 ha.

Użytki zielone, znajdujące się na terenie sołectwa należą do klas: IV - 0,14 ha łąki oraz III i IV - 23 ha pastwiska.

 

2.2. Środowisko kulturowe

W Białożewinie znajduje się kilka zabytkowych budynków mieszkalnych, gospodarczych z końca XIX w. oraz Szkoły wybudowane na przełomie XIX i XX w. Godnym uwagi jest również zespół dworski złożony z: dworu z XIX w, obory murowanej z 1921 r. i spichlerza z pocz. XX w.

 

2.3. Dziedzictwo religijne i historyczne

Pierwsza pisemna notatka o istnieniu wsi Białożewin pochodzi z XII wieku. W 1810 r w Kalendarium Parafii Górskiej zapisane jest, że Białożewin należy do parafii górskiej. Na terenie parafii istniały cztery szkoły elementarne w tym od 1868 r. szkoła luterańska w Białożewinie. Na terenie Białożewina znajduje się cmentarz poniemiecki.

 

2.4. Obiekty i drogi

Przez wieś przebiegają drogi gminne i powiatowe:

  • Drogi gminne: Białożewin – Godawy, Białożewin – Chomiąża Ks., Białożewin – Hejmanówka, Białożewin – Jadowniki Rycerskie, Murczyn – Białożewin, Białożewin – Podgórzyn.

  • Drogi powiatowe: Żnin – Ostrówce – Szczepanowo, Białożewin – Murczyn .

 

2.5. Gospodarka i rolnictwo

Podstawowym źródłem utrzymania mieszkańców Białożewina jest dochód
z działalności rolniczej, następnie pozarolniczej i usługowej. Na terenie wsi zarejestrowanych jest kilka podmiotów gospodarczych prowadzących działalność handlowo – usługową oraz produkcyjno – usługową. Białożewin to typowa wieś rolnicza. Do podstawowych upraw należą uprawa rzepaku, zbóż, buraka cukrowego i ziemianka przemysłowego. Na większą skale opłacalna jest również hodowla bydła i trzody chlewnej.

 

2.6. Sąsiedzi

W bliskim sąsiedztwie Białożewina znajdują się miejsca i obiekty oddziałujące na wieś i zwiększające szanse jej rozwoju. Niewątpliwym atutem wsi jest jej położenie na obszarze Pałuk - malowniczej krainie historyczno - etnograficznej oraz bliskość takich atrakcji turystycznych jak np.:

  • rezerwat i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,

  • Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie,

  • Muzeum Sztuki Sakralnej w Żninie,

  • Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji,

  • kursująca na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Żnińska kolejka wąskotorowa,

  • Zaurolandia - Park Dinozaurów w Rogowie,

  • Pałac w Lubostroniu,

  • Zabytkowy Kościół p.w. Św. Marcina w Żninie,

  • Pobliże lasów, jezior i kąpielisk.

 

2.7. Instytucje

We wsi Białożewin nie ma żadnych instytucji. Dzieci i młodzież uczęszczają do szkół w Żninie.

 

2.8. Ludzie i organizacje społeczne

 

Wieś zamieszkiwana jest przez 460 osób z czego nieletnich – 102 osób i dorosłych – 358 osób. W Białożewinie działa Rada Sołecka, która stara się rozwiązywać problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy wsi. W razie potrzeby zwoływane są także zebrania wiejskie. Mieszkańcy są aktywni, uczestniczą w organizowanych Dniach Dziecka oraz innych okolicznościowych spotkaniach. Młodzież, która chętnie się uczy i studiuje także bierze czynny udział w organizowanych imprezach.

Od 1984 r. we wsi działa Zespół Śpiewaczy „Pałuczanki” przy Kole Gospodyń Wiejskich. Założyła go i kieruje nim do dzisiaj Eugenia Szymańska. Swój repertuar opierają na publikacjach Pawła Billerta, a także tekstach i melodiach pieśni pamiętanych przez najstarsze mieszkanki wsi.

Od ponad 80 lat prężnie również działa organizacja OSP. Obecnie jednostka Jest wpisana w Krajowym Systemie Ratownictwa. Większość młodzieży naszej wsi należy do tej organizacji. Chętnie ćwiczy i co rocznie zajmuje czołowe miejsca na zawodach gminnych a nawet wojewódzkich.

W świetlicy wiejskiej działa Klub Seniora „Pałuczanki” prowadzący od 7 lat ognisko środowiskowe dla dzieci, które uczą się rękodzieła i śpiewu ludowego (Zespół „Iskierki”).

We wsi działa także ogniwo LZS gdzie młodzież chętnie uczestniczy w organizowanych przez rade sołecką turniejach siatkówki i tenisa stołowego.

W 2007 r. powstała Grupa Producentów Trzody Chlewnej „Spółdzielnia ZORZA”, której prezesem jest Tadeusz Mądry. Rocznie gospodarze z Białożewina i okolicznych wiosek odstawiają 14 tyś. tuczników.

Te czynniki sprzyjają integracji, budowaniu pozytywnych relacji i więzi społecznych.

 

Poniższa tabela przedstawia zestawienie posiadanych przez sołectwo zasobów w formie tabelarycznej.

 

ANALIZA ZASOBÓW SOŁECTWA BIAŁOŻEWIN

 

Rodzaj zasobu

Brak

Jest o znaczeniu małym

Jest o znaczeniu

średnim

Jest o znaczeniu

dużym

Środowisko przyrodnicze

 

 

 

 

- walory krajobrazu

 

 

 

X

- walory klimatu (mikroklimat, wiatr, nasłonecznienie)

 

 

X

 

- walory szaty roślinnej (np. runo leśne)

 

X

 

 

- cenne przyrodniczo obszary lub obiekty

X

 

 

 

- świat zwierzęcy (ostoje, siedliska)

 

X

 

 

  • osobliwości przyrodnicze

 

X

 

 

  • wody powierzchniowe (jeziora, rzeki, stawy)

 

X

 

 

  • podłoże, warunki hydrogeologiczne

 

X

 

 

  • gleby, kopaliny

 

X

 

 

Środowisko kulturowe

 

 

 

 

- walory architektury wiejskiej i osobliwości kulturowe

 

X

 

 

- walory zagospodarowania przestrzennego

 

 

X

 

- zabytki

X

 

 

 

- zespoły artystyczne

 

 

 

X

Dziedzictwo religijne i historyczne

 

 

 

 

- miejsca, osoby i przedmioty kultu

X

 

 

 

- święta, odpusty, pielgrzymki

X

 

 

 

- tradycje, obrzędy, gwara

 

 

X

 

- legendy, podania i fakty historyczne

X

 

 

 

- ważne postacie historyczne

X

 

 

 

- specyficzne nazwy

 

X

 

 

Obiekty i tereny

 

 

 

 

- działki pod zabudowę mieszkaniową

 

X

 

 

- działki pod domy letniskowe

X

 

 

 

- działki pod zakłady usługowe i przemysł

X

 

 

 

- pustostany mieszkaniowe, magazynowe i po przemysłowe

X

 

 

 

- tradycyjne obiekty gospodarskie wsi (kuźnie, młyny)

X

 

 

 

- place i miejsca publicznych spotkań

 

 

X

 

- miejsca sportu i rekreacji

 

 

X

 

Gospodarka, rolnictwo

 

 

 

 

- specyficzne produkty (hodowle, uprawy polowe)

 

 

 

X

- znane firmy produkcyjne i zakłady usługowe

 

 

X

 

- możliwe do wykorzystania odpady poprodukcyjne

X

 

 

 

Sąsiedzi i przyjezdni

 

 

 

 

- korzystne, atrakcyjne sąsiedztwo (duże miasto, arteria komunikacyjna, atrakcja turystyczna)

 

 

 

X

- ruch tranzytowy

X

 

 

 

- przyjezdni stali i sezonowi

X

 

 

 

Instytucje

 

 

 

 

- placówki opieki społecznej

X

 

 

 

- szkoły

X

 

 

 

- Dom kultury

X

 

 

 

Ludzie, organizacje społeczne

 

 

 

 

- OSP

 

 

 

X

- Koło Gospodyń Wiejskich

 

 

X

 

- Stowarzyszenia

X

 

 

 

 

Analizę zasobów sołectwa można również przedstawić w formie tabeli zawierającej odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące obecnego stanu wsi.

 

Jaka jest nasza wieś w chwili obecnej?

 

Co ją wyróżnia?

  • ziemia pałucka,

  • usługi około rolnicze, transportowe,

  • korytarz ekologiczny (słowik szary i słowik rudy)

Jakie pełni funkcje?

  • Rolniczo – mieszkaniową,

  • usługowo-produkcyjną;

Kim są mieszkańcy?

  • rolnicy,

  • młodzież,

  • emeryci,

  • renciści,

  • bezrobotni,

  • pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz na umowę-zlecenie.

Co daje utrzymanie?

  • praca na roli,

  • praca najemna,

  • działalność gospodarcza,

  • emerytury i renty,

  • inne dochody;

W jaki sposób jest zorganizowana wieś

i mieszkańcy?

  • Rada Sołecka

  • OSP,

  • ogniwo LZS,

  • KGW,

  • Zespół „Pałuczanki”, Klub Seniora,

  • Ognisko środowiskowe,

  • Zespół ludowy „Iskierki”;

W jaki sposób są rozwiązywane problemy?

  • zebrania wiejskie,

  • posiedzenia Rady Sołeckiej,

  • spotkania z Radnymi,

  • spotkania z Burmistrzem;

Jak wygląda nasza wieś?

  • zwarta zabudowa centrum wsi z którego rozchodzą się liczne, głównie gruntowe drogi, a na ich krańcach znajduje się 8 osad i kilkanaście pojedynczych posesji

  • występuje brak oświetlenia i problem przejezdności dróg;

Jakie obyczaje i tradycje są u nas pielęgnowane

i rozwijane?

  • powitanie Nowego Roku,

  • organizacja Dnia dziecka,

  • pożegnanie lata,

  • wiejskie zabawy integracyjne,

  • turnieje rekreacyjno- sportowe,

  • rękodzieło i zespoły ludowe;

Jak wyglądają mieszkania i obejścia?

  • zabudowa niejednorodna,

  • zadbane i estetyczne posesji,

  • ogródki pełne zieleni,

  • brak chodników w części wsi;

 

Jaki jest stan otoczenia i środowiska?

  • dostęp do pobliskich jezior,

  • 100% wodociągów,

  • stelefonizowanie;

  • brak nowoczesnych systemów kanalizacji

Jakie jest rolnictwo?

  • 100% indywidualne;

Jakie są powiązania komunikacyjne?

  • PKS;

Co proponujemy dzieciom i młodzieży?

  • świetlica wiejska,

  • teren rekreacyjno – sportowy,

 

3. Analiza SWOT

Jej celem jest sformułowanie mocnych i słabych stron Białożewina oraz szans i zagrożeń występujących w jego otoczeniu. Każda z nich może mieć bowiem potencjalny wpływ na przyszłość sołectwa i jego mieszkańców. Wymienione w poniższej tabeli cechy wsi są ściśle powiązane z realizacją działań w ramach planu jej odnowy. Analiza pozwala ocenić zjawiska kryzysowe i sformułować działania zmierzające do ich usunięcia, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi.

SILNE STRONY

SŁABE STRONY

  • dostęp do pobliskich jezior, gdzie zawsze można wypocząć,

  • bliskość dużych miast;

  • gospodarstwa rolne podatne na restrukturyzację,

  • silne więzi społeczne;

 

  • wieś w pełni nieskanalizowana,

  • słaba współpraca w zakresie kreowania produktu turystycznego Pałuk,

  • bardzo zły stan nawierzchni dróg lokalnych,

  • mała konkurencyjność gospodarstw rolnych,

  • brak ścieżek rowerowych,

  • brak chodników w części wsi,

  • brak placu zabaw dla dzieci,

  • mało atrakcji dla młodzieży,

  • braki w oświetleniu;

SZANSE

ZAGROŻENIA

 

  • możliwość pozyskania środków finansowych, w tym z UE,

  • rozwój Internetu,

  • kompleksowy rozwój sieci usług,

  • zagospodarowanie walorów krajobrazowych,

  • stworzenie silnego produktu turystycznego,

  • unowocześnianie infrastruktury sołectwa;

  • wzrost wydatków na turystykę spowodowany poprawą dobrobytu społeczeństwa,

 

  • postępująca indywidualizacja życia społecznego,

  • apatia społeczna, poczucie beznadziei,

  • brak świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z konieczności stałej edukacji,

  • emigracja zarobkowa,

  • zubożenie społeczeństwa,

  • bezrobocie;

 

 

 

 

4. Wizja rozwoju wsi

Uwzględniając powyższe ustalenia, sformułowana została wizja wsi, która brzmi:

Białożewin – atrakcyjna i nowoczesna wieś europejska

Jej głównym priorytetem jest rozwój wsi oparty na wspólnocie interesów, zasobach ludzkich i ich dziedzictwie. Poszczególne cele i zadania zawiera poniższy harmonogram.

 

Co ma ją wyróżniać?

 

  • estetyka i nieskażone środowisko naturalne,

  • plac zabaw, nowoczesna świetlica,

  • Internet,

  • utwardzone bezpieczne drogi i chodniki,

  • kompleks rekreacyjno - sportowy;

 

Jakie ma pełnić funkcje?

 

  • usługowe,

  • mieszkaniowe,

  • edukacyjne,

Kim mają być mieszkańcy?

  • aktywni, zaangażowani, w pełni identyfikujący się z wsią,

  • chętni do poszerzania swojej wiedzy;

Co ma dać utrzymanie?

 

  • rolnictwo,

  • praca poza wsią,

  • dochody z prowadzenia działalności agroturystycznej,

  • szeroki wachlarz usług;

W jaki sposób ma być zorganizowana wieś i mieszkańcy?

 

 

  • Grupy Działania ( koła zainteresowań)

  • podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju wsi,

 

W jaki sposób maja być rozwiązywane problemy?

 

  • dyskusje i działania;

  • integracyjne spotkania wiejskie;

Jak ma wyglądać nasza wieś?

 

  • Estetyczna, potencjał krajobrazu ma być w pełni wykorzystany;

  • naprawione drogi, wybudowane chodniki i plac zabaw dla dzieci,

  • kompleks rekreacyjno-sportowy,

  • skanalizowana,

  • zmodernizowana sieć wodociągowa,

  • uzupełnione oświetlenie;

Jakie obyczaje i tradycje maja być u nas pielęgnowane i rozwijane?

  • Pałuckie, ludowe oraz sportowe;

Jak będą wyglądać mieszkania i obejścia?

  • Nowoczesne i estetyczne;

Jaki ma być stan otoczenia i środowiska?

  •  
  • zachowanie równowagi ekologicznej,

  • zmodernizowany układ wodociągowy;

Jakie ma być rolnictwo?

 

  • Dynamicznie rozwijające się, nowoczesne i dochodowe;

Jakie będą powiązania komunikacyjne?

  • w dużym stopniu zaspokajające potrzeby mieszkańców i przyjezdnych,

Co zaproponujemy dzieciom i młodzieży?

  • bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych,

  • kompleks boisk sportowych dla rozwijania zainteresowań,

  • profesjonalne zajęcia świetlicowe,

  • edukacja pozalekcyjna,

  • nowoczesna i dobrze wyposażona świetlica wiejska,

  • opiekun świetlicy

5. Arkusz Planowania Długoterminowego

Białożewin – atrakcyjna i nowoczesna wieś europejska

Cel 1. Tworzenie infrastruktury dla poprawy warunków życia

 

Zadania:

 

1. Budowa kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków.

2. Modernizacja sieci wodociągowej we wsi Białożewin.

3. Wybudowanie placu zabaw dla dzieci.

4. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Hejmanówka 900m.

5. Budowa oświetlenia (10 lampy + 6 słupów).

6. Wykonanie nawierzchni drogi gminnej Murczyn – Białożewin 1,5 km.

7. Utwardzenie drogi gminnej.

8. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Godawy 2 km.

9. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Jadowniki Ryc. ok. 1 km.

Cel 2. Poprawa estetyki we wsi.

 

Zadania:

1. Modernizacja boiska sportowego.

2. Postawienie 1 szt. wiaty autobusowej .

3. Postawienie 2 szt. tablic ogłoszeniowych.

4. Wymiana podłogi, malowanie ścian w świetlicy.

5. Odnowa elewacji zewnętrznej budynku świetlicy wraz z wymianą rur spadowych

Cel 3. Edukacja i integracja mieszkańców wsi inicjatorem postępu.

 

Zadania:

1. Organizowanie spotkań i szkoleń podnoszących wiedzę mieszkańców;

2. Rozwój usług świadczonych przez świetlicę wiejska

(wyposażenie: wyposażenie w stoły, krzesła, komputery, sprzęt nagłaśniający i Internet);

Cel 4. Wspieramy Nasze środowisko naturalne

 

Zadania:

1. Racjonalna gospodarka odpadami

Cel 5. Kultywowanie tradycji

 

Zadania:

1. Organizacja imprez kulturalnych oraz rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu na szczeblu gminnym.

2. Organizacja wiejskich zabaw integracyjnych.

 

5.1. Harmonogram planowanych działań

 

 

Białożewin – atrakcyjna i nowoczesna wieś europejska

 

 

L. p.

Nazwa zadania

 

Okres realizacji

 

Szacunkowy koszt (zł)

 

Realizator

 

Hierarchia ważności

1. Tworzenie infrastruktury dla poprawy warunków życia

1.1.

Budowa kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków.

2011 - 2013

2 650 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

1.2.

Modernizacja sieci wodociągowej we wsi Białożewin.

2011 - 2013

200 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

1.3.

Wybudowanie placu zabaw dla dzieci

2011

60 000,00

PROW

Urząd Miejski w Żninie

1

1.4.

Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Hejmanówka 900m.

2011-2013

150 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

1.5.

Budowa oświetlenia

(10 lamp + 6 słupów)

2011

40 000,00

PROW

Urząd Miejski w Żninie

1

1.6.

Remont drogi gminnej Białożewin – Murczyn ok. 1,5 km

2011

500 000,00

Urząd Miejski w Żninie

1

1.7.

Utwardzenie drogi gminnej (Radecko) ok. 800 m

2011-2013

150 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

1.8.

Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Godawy

ok. 2 km )

2011 – 2013

360 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

1.9.

Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Jadowniki Ryc.

ok. 1 km )

2011 - 2013

180 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

2. Poprawa estetyki we wsi

2.1.

Modernizacja boiska sportowego

2011 - 2012

50 000,00

PROW

Urząd Miejski w Żninie

1

2.2.

Postawienie 1 szt. wiaty autobusowej .

2011

5 000,00

PROW

Urząd Miejski

 

1

2.3.

Postawienie 2 szt. tablic ogłoszeniowych.

2011

4 000,00

PROW

Urząd Miejski

Środki własne sołectwa

2

2.4.

Wymiana podłogi, malowanie ścian w świetlicy, wyposażenie w krzesła i stoły

2011 - 2013

50 000,00

PROW

Urząd Miejski

Środki własne sołectwa

1

2.5.

Odnowienie elewacji zewnętrznej budynku świetlicy wiejskiej wraz z wymianą rur spadowych.

2011- 2013

40 000,00

PROW

Urząd Miejski

2

3. Edukacja i integracja mieszkańców wsi inicjatorem postępu

3.1.

Organizowanie spotkań i szkoleń podnoszących wiedzę mieszkańców

2011 - 2018

40 000,00

Urząd Miejski w Żninie/Rada Sołecka

1

3.2.

Rozwój usług świadczonych przez świetlicę wiejską (wyposażenie: krzesła i stoły 5 komputerów, sprzęt nagłaśniający oraz Internet.

2011 - 2018

60 000,00

Urząd Miejski w Żninie

1

4. Wspieramy Nasze środowisko naturalne

4.1.

Racjonalna gospodarka odpadami

2011 - 2018

10 000,00

Urząd Miejski w Żninie

2

 

5. Kultywowanie tradycji

5.1.

Organizacja letnich imprez kulturalnych oraz rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu na szczeblu gminnym.

 

2011 - 2018

20 000,00*

Urząd Miejski w Żninie/Rada Sołecka

1

5.2.

Organizacja wiejskich zabaw integracyjnych.

2011- 2018

20 000,00*

Urząd Miejski w Żninie/Rada Sołecka

1

* 2500 zł. rocznie

 

6. Opis planowanych zadań inwestycyjnych i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną

 

1. Tworzenie infrastruktury dla poprawy warunków życia

 

1.1. Budowa kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków.

Cel: ochrona środowiska.

Przeznaczenie: dbałość o wizerunek oraz estetykę sołectwa.

Harmonogram realizacji: 2011 – 2013 r.
Kwota końcowa zadania: 2 650 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 , budżet Gminy Żnin.

 

1.2. Modernizacja sieci wodociągowej we wsi Białożewin

Cel: rozpowszechnienie sieci wodociągowej, dbałość o środowisko naturalne.

Przeznaczenie: polepszenie codziennej egzystencji mieszkańców.

Harmonogram realizacji: 2011 - 2013 r.

Kwota końcowa zadania: 200 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013, budżet Gminy Żnin.

 

1.3. Wybudowanie placu zabaw dla dzieci

Cel: integracja z rówieśnikami i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Przeznaczenie: miejsce zabawy, rekreacji, wypoczynku i integracji najmłodszych mieszkańców wsi.
Harmonogram realizacji: 2011 r.
Kwota końcowa zadania: 60 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

1.4. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Hejmanówka ok. 900 m

Cel: poprawa, wizerunku wsi, podwyższenie komfortu poruszania się po drogach.

Przeznaczenie: zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Harmonogram realizacji: 2011 -2013 r.

Kwota końcowa zadania: 150 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

1.5. Budowa oświetlenia (10 lamp + 6 słupów)

Cel: poprawa estetyki wsi.

Przeznaczenie: wzrost bezpieczeństwa mieszkańców.

Harmonogram realizacji: 2011 r.

Kwota końcowa zadania: 40 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

1.6. Remont drogi gminnej Białożewin - Murczyn ok. 1,5 km

Cel: poprawa, wizerunku wsi, podwyższenie komfortu poruszania się po drogach.

Przeznaczenie: zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Harmonogram realizacji: 2011 r.

Kwota końcowa zadania: 500 000,00 zł.

Źródło finansowania: PROW 2007 – 2013, budżet Gminy Żnin.

 

1.7. Utwardzenie drogi gminnej Radecko ok. 800 m

Cel: poprawa, wizerunku wsi, podwyższenie komfortu poruszania się po drogach.

Przeznaczenie: zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Harmonogram realizacji: 2011 - 2013 r.

Kwota końcowa zadania: 150 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

 

1.8. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Godawy ok. 2km

Cel: poprawa, wizerunku wsi, podwyższenie komfortu poruszania się po drogach.

Przeznaczenie: zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Harmonogram realizacji: 2011 - 2013 r.

Kwota końcowa zadania: 360 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

1.9. Utwardzenie drogi gminnej Białożewin – Jadowniki Ryc. ok.1,5 km

Cel: poprawa, wizerunku wsi, podwyższenie komfortu poruszania się po drogach.

Przeznaczenie: zwiększenie bezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Harmonogram realizacji: 2011 - 2013 r.

Kwota końcowa zadania: 260 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

2. Poprawa estetyki wsi

2.1. Modernizacja boiska sportowego

Cel: zapewnienie bezpiecznego miejsca spędzania czasu wolnego.
Przeznaczenie: aktywny wypoczynek mieszkańców sołectwa Białożewin.
Harmonogram realizacji: 2011 – 2012 r.
Kwota końcowa zadania: 50 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

2.2. Postawienie 1 szt. wiaty autobusowej

Cel: poprawa estetyki wsi.

Przeznaczenie: poprawa komfortu korzystających z PKS i oczekujących na autobus.

Harmonogram realizacji: 2011 r.

Kwota końcowa zadania: 5 000,00 zł.

Źródło finansowania: PROW 2007 –2013, budżet Gminy Żnin.

 

2.3. Postawienie 2 szt. tablic informacyjnych

Cel: wzrost estetyki wsi.

Przeznaczenie: zadbana tablica zawierająca informacje na temat wydarzeń odbywających się na terenie Gminy Żnin.

Harmonogram realizacji: 2011 r.

Kwota końcowa zadania: 4 000,00 zł.

Źródło finansowania: PROW 2007 – 2013, budżet Gminy Żnin.

 

2.4. Wymiana podłogi, malowanie ścian w świetlicy

Cel: uatrakcyjnienie wyglądu świetlicy wiejskiej

Przeznaczenie: zadbanie o zabytek wiejski.

Harmonogram realizacji: 2011 – 2013 r.
Kwota końcowa zadania: 50 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.

 

2.5. Odnowienie elewacji zewnętrznej budynku świetlicy wiejskiej wraz z wymianą rur spadowych

Cel: uatrakcyjnienie wyglądu świetlicy wiejskiej

Przeznaczenie: zadbanie o zabytek wiejski.

Harmonogram realizacji: 2011 – 2013 r.

Kwota końcowa zadania: 40 000,00 zł.

Źródło finansowania: PROW 2007 – 2013, budżet Gminy Żnin.

 

3. Edukacja i integracja mieszkańców wsi inicjatorem postępu

3.1. Organizowanie spotkań i szkoleń podnoszących wiedzę mieszkańców

Cel: edukacja społeczności sołeckiej.
Przeznaczenie: podnoszenie kwalifikacji i poziomu wiedzy mieszkańców Podgórzyna.
Harmonogram realizacji: 2011 – 2018 r.
Kwota końcowa zadania: 40 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007 - 2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin, środki własne Rady Sołeckiej.

 

3.2. Rozwój usług świadczonych przez świetlicę wiejską (wyposażenie: krzesła i stoły, komputery, sprzęt nagłaśniający oraz Internet )

Cel: integracja społeczności lokalnej, usprawnienie funkcjonowania świetlicy
Przeznaczenie: wyposażenie świetlicy w niezbędny sprzęt – w celu zwiększenia możliwości wykorzystania części funkcjonalnej świetlicy
Harmonogram realizacji: 2011 – 2018 r.
Kwota końcowa zadania: 60 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy

Żnin.

 

4. Wspieramy Nasze środowisko naturalne

4.1. Racjonalna gospodarka odpadami

Cel: ochrona środowiska.
Przeznaczenie: dbałość o wizerunek oraz estetykę sołectwa.
Harmonogram realizacji: 2011 – 2018 r.
Kwota końcowa zadania: 10 000,00 zł

Źródło finansowania: PROW 2007-2013 działanie „Odnowa i rozwój wsi”, budżet Gminy Żnin.
 

5. Kultywowanie tradycji

5.1. Organizowanie letnich imprez kulturalnych oraz rekreacyjno-sportowych na świeżym powietrzu na szczeblu gminnym

 

Cel: budowanie więzi społecznych i poczucia solidarności wśród mieszkańców sołectwa.

Przeznaczenie: integracja mieszkańców.

Harmonogram realizacji: 2011 – 2018 r.

Kwota końcowa zadania: 20 000 zł (2 500,00 zł rocznie)

Źródło finansowania: PROW 2007 – 2013, budżet Gminy Żnin, środki własne Rady Sołeckiej.

 

5.2. Organizowanie wiejskich zabaw integracyjnych

Cel: wspólne spędzanie czasu i integracja mieszkańców.

Przeznaczenie: organizacja imprez typu piknik rodzinny, dożynki, pożegnanie lata, które rozbudzą w mieszkańcach poczucie wspólnoty, solidarności i lokalnego patriotyzmu.
Harmonogram realizacji: 2011 – 2017 r.

Kwota końcowa zadania: 20 000,00 zł (2 500 zł rocznie)

Źródło finansowania: PROW 2007 – 2013, budżet Gminy Żnin, środki własne Rady Sołeckiej.

 

7. Opis obszaru o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, sprzyjających nawiązywaniu kontaktów społecznych, ze względu na ich położenie oraz cechy funkcjonalno – przestrzenne, w szczególności poprzez odnawianie lub budowę placów parkingowych, chodników lub oświetlenia ulicznego

 

W sołectwie Białożewin obszarem o szczególnym znaczeniu jest centrum sołectwa przy świetlicy wiejskiej i boisku. W miejscu tym mieszkańcy chcieliby aby powstał plac zabaw umożliwiający integrację młodej społeczności. W sąsiedztwie znajduje się boisko wiejskie, świetlica, niedaleko mieści się jedyny we wsi sklep. Centrum wsi usytuowane jest ponadto przy głównej drodze sołectwa. Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla wszystkich mieszkańców i sprzyja kontaktom społecznym. Jest to ważny punkt ze względu na dojazd, położenie oraz funkcje społeczne.

 

8. Podsumowanie

Plan Odnowy Miejscowości Białożewin na lata 2011 – 2017 precyzuje kierunek działań na rzecz poprawy warunków społeczno – gospodarczych oraz kulturalnych mieszkańców wsi. Przedstawiony dokument zawiera zadania zmierzające do osiągnięcia pożądanych efektów, czyli odnowy wsi, a także formułuje cele, do osiągnięcia, których należy dążyć, aby podwyższyć komfort życia jej mieszkańców.

Na pierwszy plan wśród działań inwestycyjnych wysuwają się:

  • modernizacja wodociągów,

  • budowa kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków.

  • naprawa dróg

  • postawienie 1 szt. wiaty autobusowej,

  • wybudowanie placu zabaw dla dzieci,

  • remont boiska sportowego,

  • organizowanie spotkań i szkoleń podnoszących wiedzę mieszkańców,

  • racjonalna gospodarka odpadami.

Realizacja działań zawartych w niniejszym dokumencie powinna przyczynić się do poprawy infrastruktury sprzyjającej poprawie warunków życia mieszkańców Białożewina. Efektem realizacji zadań wskazanych w omawianym planie będzie wizerunek wsi, w której dba się o czystość oraz środowisko, a jej mieszkańcy aktywnie działają i wykazują zaangażowanie w lokalne problemy. Opisane w Planie Odnowy Miejscowości Białożewin działania powinny służyć rozwojowi zarówno samej wsi, jak i całej Gminy Żnin.

Grupę Odnowy Wsi Białożewin tworzą: Zenon Owczarzak, Magdalena Musiał, Monika Siadak, Zbigniew Erdman, Tadeusz Mataczyński i Ryszard Szałaciński.
 

PRZEWODNICZĄCA RADY

Halina Rosiak

 

 

1Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806,z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457, z 2006 r Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337 oraz z 2007 r. Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974 i Nr 173 poz. 1218, z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 223, poz.1458, z 2009 r. Nr 52, poz. 420 oraz z 2010 r. Nr 157 poz. 1241, Nr 28 poz. 142, Nr 28 poz. 146, Nr 106 poz. 675.

2Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 116, poz. 1203, Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 155, poz. 1298, Nr 169, poz. 1420, Nr 175, poz. 1462 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 94, poz. 651, z 2008 r. Nr 209, poz. 1316, z 2009 r. Nr 19, poz. 100, Nr 22, poz. 120, Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146.


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
URM VII-44-2011.pdf (PDF, 210.12Kb) 2011-04-12 07:44:32 672
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Weronika Pochylska

Data wytworzenia:
30 mar 2011

Osoba dodająca informacje

Michał Duch

Data publikacji:
12 kwi 2011, godz. 07:44

Osoba aktualizująca informacje

Michał Duch

Data aktualizacji:
04 lip 2011, godz. 14:51